Bosch: ISR 18V-30 PHX Industrial
Consistent, reliable & affordable 18V smart solution made for industrial assembly lines. Extended lifetime for optimal operation without part failure, industrial grade clutch endurance & switch cycles boosting screw counts. Precision clutch with auto-shutoff, in combination with special engineered gearbox enabling 2X* higher speed output consistency and torque accuracy. Slim handle, light weight & short head length to minimize operation fatigue and maximize application flexibility.
When you’re fastening thousands of screws a day in an assembly line, you need a heavy-duty tool you can rely on to deliver long-term, accurate tightening and consistent performance. Our ISR 18V-30 PHX Industrial cordless drill driver offers up to twice the standard speed output consistency and torque accuracy thanks to its special engineering. Equipped with a precision clutch, this durable tool gives you significant performance outcome and extremely high production efficiency, especially in tightening applications for industrial assembly lines. The hex-head universal bit locker ensures a quick and dependable exchange of screw bits. What’s more, this smart drill driver makes keeping track of tools easy with its embedded NFC technology for inventory management and maintenance reminders. The ISR 18V-30 Industrial cordless drill driver made for machine screw tightening in industrial assembly lines.
Models:
ISR18V-30 PHX Industrial, 06019M7120
ISR18V-30 P Industrial, 06019M7000
Data:
Torque (hard) 1.6 – 7.6 Nm
Speed 0 – 1,400 rpm
Auto Shutoff Torque 1.6 - 7.6 Nm
Bit holder 1/4'' Hex Uni
Direction of rotation R/L
Weight 0.7 kg
Brushless motor Yes
Connector type Shut-off clutch
Torque, from (hard) 9 Nm
Torque, to (hard) 30 Nm
Speed, from 0 rpm
Speed, up to 1,400 rpm
Auto Shutoff Torque, from 1.6 Nm
Auto Shutoff Torque, to 7.6 Nm
Video:
Click here for information on different Bosch products
Contact us for more information
Previous article Bosch: IDS 18V-125 T Industrial